آسوده بخواب خفاش | نقد و بررسی Batman Arkham Knight

22 شهریور 1394
batman-arkham-knight-review

هوا تاریک شده و باران می بارد. به نظر می رسد که شبی طولانی و سیاه در انتظار تنها شوالیه واقعی گاتهام می باشد. ارتشی تا دندان مسلح شروع به پیشروی در نقاط مختلف شهر بزرگ گاتهام کرده است. غباری از ترس بر روی آجر آسمان خراش های شهر نشسته و دوستی ها را به خیانت ها و مردم را به مجرمانی تبدیل کرده که فقط یک هدف را دنبال میکنند بتمن باید بمیرد. استخوان ها میشکند و حتی خون ها ریخته میشود تا شب تاریک بهشت خلافکاران یعنی گاتهام با طلوع خورشید به روشنایی روز عدالت تبدیل شود، اما برای این طلوع بزرگترین بها را شوالیه خادم شهر یعنی Bruce Wayne یا همان Batman پرداخت. این گونه بود که بتمن مُرد.

آخرین بازی استودیو Rock Steady که با همین سری معرف بسیاری از گیمرهای دنیا می باشد اعلام کرد که این بازی آخرین نسخه از سری بتمن می باشد. همین امر بسیاری را به پیش بینی درباره پایان بازی تشویق کرد. استودیو سازنده در این نسخه تمامی تلاشش را برای به پایان رساندن سری بتمن انجام داد , در این نسخه تقریبا تمامی دشمنان بتمن حضور دارند!

Batman Arkham Knight

  • نام بازی: Batman Arkham Knight
  • سازنده: Rock Steady
  • ناشر: Warner Bros
  • موتور بازیسازی: Unreal Engine 3
  • پلتفورم: Xbox One . PS4 . PC

پایان تلخ یک خفاش ناجی

داستان بازی Arkham Knight همانند دیگر نسخه های این بازی در یک شب بارانی شهر گاتهام رخ می دهد. شبی که این بار بسیار خطرناک تر و تاریک تر از شب های قبلی می باشد. در این نسخه تمامی افرادی که بتمن تا کنون با آنها مقابله کرده دور هم جمع آمده اند تا برای آخرین بار تمام تلاششان را برای به زانو در آوردن بتمن انجام دهند. Arkham Knight که مدت هاست در حال جمع آوری نیرو و تهیه یک ارتش بزرگ برای مقابله با بتمن است اینبار به همراه مترسک داستان یک ماده شیمیایی ایجاد ترس را تهیه کرده تا بدین صورت بتواند با اتکا بر تنها نقطه ضعف این ابر قهرمان که همان مردم شهر هستند وی را به زانو در بیاورد. اما در ادامه بتمن با کمک سازمان GCPD یا همان ساختمان پلیس اداری گاتهام و دیگر دوستانش سدی محکم را در برابر آنها ایجاد میکند. داستان بازی از پتانسیل فوق العاده بالایی برخوردار است به طوری که برای مدتی دروغ های نویسنده که بسیار خوب نیز به کار رفته است را باور خواهید کرد و چاره ای جز ریختن خون دشمنان خود نمیبینید. اما علاوه بر داستان Bruce Wayne داستان دیگر شخصیت های مثبت و منفی نیز بسیار خوب و زیبا طراحی شده است. از داستان کنجکاوی مترسک و انتقام Arkham Knight گرفته تا حتی دیوانگی Professor Pyg و جهالت Azreal که از او نیز میتوان به عنوان یکی از کاندیدای شوالیه بعدی شهر Arkham نام برد.

طبق گفته سازندگان این بازی آخرین نسخه از سری بتمن می باشد که توسط استودیو Rock Steady ساخته خواهد شد و در پایان نیز همینطور به نظر می رسد که دیگر گاتهام رنگ شنل سیاه خفاش را به خود نخواهد دید اما می شود انتظار داشت که به مانند فیلم های این سری که یک بار بتمن در آن اعلام بازنشسگی کرده بود انتظار یک نسخه دیگر اما اینبار نه توسط Rock Steady و بلکه توسط یک استودیو دیگر داشت. احتمال دیگر این ماجرا حضور یک قهرمان دیگر از این سری به جای Batman است که با وجود احتمال کم میتواند یکی از احتمالات این ماجرا باشد. از این قهرمان ها میتوان به Jason Todd که در اواخر این نسخه ناپدید شد ، Tim Drake Robin و Dick Grayson Nightwing اشاره کرد.

در نهایت استودیو Rock Steady به طور حتم اعلام کرده است که ادامه سرنوشت بتمن و گاتهام به دست این استودیو رقم نخواهد خورد پس با دو احتمال رو به رو خواهیم بود که یکی از آنها ساخت بتمن توسط یک استودیو دیگر است که میتواند صدمات جبران ناپذیری به این سری وارد نماید و یا اینکه دیگر شاهد حضور بتمن در میان بازی های کامپیوتری نخواهیم بود که این موضوع نیز میتواند صدمات فراوانی به صنعت بازی های کامپیوتری وارد کند. بنابراین امیدواریم تا بار دیگر در آینده شاهد پرواز باشکوه خفاش سیاه در آرمان شهر خلافکاران یعنی گاتهام باشیم زیرا که به طور حتم می توان گفت که داستان این سری از پتانسیل بسیار بالایی جهت ادامه پیدا کردن برخوردار است.

khat

ظهور یک عدالت جاودان

گیم پلی Arkham Knight همانند تمام بتمن های دیگر در زمینه مبارزه تن به تن بدون شک جزو سه بازی اول در تمام ادوار ساخت بازی های کامپیوتری می باشد که Rock Steady هیچ علاقه ای از خود برای تغییر این سیستم آشنا از خود نشان نداده. هر چند که این کار را عاقلانه ترین کار ممکن میتوان دانست زیرا که این سیستم پیش از این ها امتحان خود را پس داده و ساخت چنین گیم پلی و مبارزاتی الگو بسیاری از بازی های معروف و گمنام می باشد.
اما این بدان معنا نیست که این بازی در زمینه مبارزات و گیم پلی نو آوری ندارشته و برعکس در Arkham Knight شاهد بیشترین تغییر با وجود گجت های مختلف و از همه مهم تر Batmobile بودیم که می توان در این زمینه استودیو سازنده را تحسین کرد. اما حضور ماشین محبوب Batman و ایجاد یک تعادل بین رانندگی و پرواز در آسمان شهر بزرگ گاتهام را میتوان بزرگترین موفقیت استودیو Rock Steady اعلام کرد که بدون اغراق بی نظیر و عالی کار شده است. Batmobile از لحاظ کنترل و کارایی نیز بسیار جذاب و ریبا طراحی شده که این خود می تواند یکی از نقاط مثبت بازی دانست. وجود مراحل فرعی زیبا و جذاب که همراه خط داستانی بازی آینده Batman را رقم میزند نیز یکی از نقاط قوت بازی میباشد. از معماهای شخصیت محبوب Edward Nigma و آزاد کردن Catwoman گرفته تا نجات دادن گروگان ها و دیگر مراحل فرعی بسیار زیبا کار شده و به جذابیت بازی افزوده است..

khat

نوای پرواز خفاش سیاه

بازی Arkham Knight و در کل سری Batman همیشه در زمینه صداگذاری و همگامی صدا با لب های شخصیت ها یکی از بهترین ها و پیشگامان در این عرصه بوده و به طور قطع Arkham Knight که قصد نشان دادن اوج قدرت Batman در کل سری را داشت از این قضیه مستثنی نبوده و صداگذاری بتمن و شخصیت های اصلی و فرعی بازی را اگر بی نقص ننامیم میتوان آن را یکی از بهترین ها در این زمینه دانست. اما در زمینه موسیقی Arkham Knight را میتوان معمولی ارزیابی کرد. هر چند که با توجه به پیشرفتی که در نسخه آخری انجام شده بهبود های فراوانی یافته اما در مقایسه با صداگذاری این سری همچنان میتوان راه درازی را برای استودیو Rock Steady متصور شد. موسیقی بازی در هنگام نبرد ها و یا زمانی که با Batmobile در میان انبوه تانک ها محاصره شده اید و یا زمانی که با آرامش منتظر شکار طعمه در بالای ساختمانی منتظر مانده اید متفاوت اما خسته کننده کار شده و این را میتوان یکی از نقاط ضعف بازی دانست.

اشتباه کوچک یا تاوان بزرگ؟

شاید بزرگترین عیبی که باعث کاهش نمره جهانی و بازخورد بازی شد کیفیت فوق العاده ضعیف پورت کردن بازی بر روی کنسول PC بود که به سختی میتوان آن را یک عنوان معمولی در نظر گرفت. باگ های متعدد که همگی بر روی گیم پلی موثر بوده و افت فریم که بازیبازان شاکی و Warner Bros را مجور به بازگشت بازی از خرده فروشی ها و کنسل کردن فروش آن تا زمان عرضه یک آپدیت کاربردی کرد. که ادامه و در بخش بعدی به تفصیل درباره آن صحبت خواهیم کرد.

khat

گاتهام در ظلمات شب

با حضور اتوموبیل بی رقیب بتمن که بی شباهت به تانک نیست که در جاده های شهر گاتهام با سرعت سرسام آور در حال حرکت است نمی توان در بخش بصری بازی به تخریب پذیری زیبایی که برای این عنوان کار شده اشاره نکرد. بیشترین و مهم ترین افکت آب و هوایی که در بازی Arkham Knight به کار رفته را می توان باران نامگذاری کرد که انصافا در این بخش نیز  استودیو سازنده بسیار حرفه ای عمل کرده و بیشترین جذابیت بصری در بازی را وقتی حس خواهید کرد که بر فراز گاتهام در حال پرواز باشید و دانه های باران شنل نیمه سالم شما را لمس کند و با فرودی جانانه Batmobile خود را احضار کرده و آتش بازی ای راه بی اندازید که تا کنون در گاتهام نظیر آن دیده نشده.

حال اگر از تخریب پذیری و افکت های باران و آتش بازی بگذریم می توان به Rock Steady بابت ساخت چنین چهره های طبیعی با موتور مورد علاقه و آشنای اکثر باز ساز ها یعنی Unreal Engine 3 تبریک گفت. هر چند که نسخه PC بازی  با مشکلات فراوانی از لحاظ بصری رو به رو شد تا جایی که Warner Bros با جمع آوری بازی ها از خورده فروشی ها اقدام به بازسازی آن کرد اما این مشکلات را ابدا نمی توان نقطه ضعفی بر بازی Arkham Knight دانست زیرا که پورت کردن این بازی بر روی کامپیوترهای شخصی تنها توسط 10 نفر صورت می گرفت که این را می توان از نقاط ضعف استودیو Rock Steady و شرکت Warner Bros در نظر گرفت. اما نسخه های کنسولی بازی نیز کاملا بی عیب و ایراد نیستند. تعدادی باگ کوچک و البته تعداد کمتری باگ بسیار مزاحم که شما را در هوا معلق کرده و ادامه بازی را منوط بر خروج از آن می کند در بازی وجود دارد که گاها می تواند به سادگی شما را از ادامه بازی برای لحظاتی منصرف نماید.

اما اگر مشکلات گرافیکی نسخه PC بازی را کنار بگذاریم به جرات می توان گفت شاهد یک عنوان نسل هشتمی واقعی هستیم که به خوبی لیاقت نام آخرین عنوان Batman ساخت Rock Steady را داشته و می تواند هواداران خود را (البته آن دسته از هواداران که کنسول نسل هشتم دارند!) راضی نگه داشته و تجربه ای ناب را در اختیار آنها بگذارد.

khat

Arkham Knight یک عنوان به یاد ماندنی

در کل میتوان از نقاط مثبت بازی به گرافیک خوب البته در کنسول ها و گیم پلی همچنان هیجان انگیز بازی و داستانی حماسی و زیبا اشاره کرد که با پایانی هر چند غم انگیز اما زیبا توانست یک پایان باشکوه را رقم بزند. Arkham Knight میتواند شما را برای مدت بیشتر از 40 ساعت سرگرم کند. البته اگر تنها به گذراندن بخش داستانی اکتفا کنید این مدت به 15 ساعت کاهش میابد که که توسط بنده بازی در زمان 40 ساعت به اتمام رسید.

batman-arkham-knight-review

تبلیغات