چه روز دوست داشتنی ای | پیش نمایش Mad Max

12 مرداد 1394
madmax (1)

در حال مشاهده ی وسعت بی پایان بیابان هستید و به این فکر میکنید که چطور از این بدبختی میتوان فرار کرد و آیا از این بدتر هم می شود؟ که ناگهان صدای ماشین هایی را میشنوید که به طرف شما می آیند! بله از این بدتر هم می شود…

یکی از عجیب ترین کلماتی که در طول دوره زندگی به گوشتان خورده “آخرالزمان” باشد. با اینکه تا با حال انسان ها چنین روزی را ندیده اند اما در فیلم ها , سریال ها و بازی های متعددی به دلایل مختلفی این روز فرا رسیده و تصویر تاریکی از این روز برای شما به نمایش درآمده و دلایل به وجود آمدن این روز در عناوین مختلف کم نیست. حوادث طبیعی , بیماری , جنگ و یا شایدم زامبی شدن انسان ها… اما هیچ کدام از این ها رکن اساسی این مجموعه ها نیست. هسته اصلی این فیلم ها و بازی ها را تلاش برای زنده ماندن میسازد حتی اگر مجبور باشی همانند حیوان دیگر انسان و خطرات را از پیش راه خود برداری.

mmax

نام: Mad Max
سازنده: Avalanche Games
ناشر: Warner Bros
سبک: Open-World Action Adventure
پلتفرم: PS4 . Xbox One . PC

آخرالزمان بیابانی!

دنیایی پر از شن و خاک که تا چشم کار میکند شن است و شن است و شن , که خشونت در آن موج میزند دو اصل اولیه و مهم در Mad Max میباشد که هیچ شهر و تمدنی که امروز مشاهده میکنید را در خود نمیبیند و این یکی از تمایزات آن با دیگر بازی های سبک آخرالزمانی میباشد که به یک نقطه قوت بازی تبدیل شده است. با اینکه حدود یک ماه تا انتشار بازی باقی مانده اما هنوز اطلاعات زیادی از داستان بازی منتشر نشده اما یک مسئله حتمی میباشد. داستان این بازی هیچ ربطی به سه گانه فیلم و یا حتی Mad Max Fury Road که به تازگی به نمایش در آمد ندارد . مبارز تنهای جاده ها بازگشته و اکنون باید به دنبال خودرو به غارت رفته خود بگردد و تا آن زمان همراه با ماشینی که شما باید آن را در بازی بسازید کمک حال وی خواهید بود. در ساخت این ماشین داشنمند مکانیک داستان ما یعنی Chumbucket نیز به شما کمک خواهد کرد. نام ماشین وی Magnum Opus میباشد و به کمک آن میتوانید ماموریت های مختلف را انجام داده تا با سربلندی از این آخرالزمان بیرون آمده و به “دشت آرامش” (مکانی افسانه ای که در آن سکوت و آرامش جای هرج و مرج و خشونت را گرفته است) برسد. وی در این راه با افراد مختلفی رو به رو میشود که قبل از فکر دوستی یا دشمنی با شما به فکر منافع خویش هستند. طبق گفته های استودیو Avalanche بازی در هیچ کشور خاصی در حال انجام نیست و این به معنی یک فرصت برای سازندگان برای خلق یک دنیای ویژه میباشد. هم اکنون مکان هایی مانند شهر گازی و منظقه ی مرزی آن با بزرگ سفید به نام جاده مرگ در بازی معرفی شده که از این لیست میتوان به جهان نسبتا بزرگ آن اطمنان یافت.

برای ارتقا ماشین خود به قطعات زیادی نیاز دارید و برای یه دست آوردن کوچکترین آنها باید با تمام وجود بجنگید. در بازی به دست آوردن منابعی مانند آب و غذا و از همه مهم تر سوخت در مکانی به نام Wasteland که بی امکاناتی و قحطی بیداد میکند یکی از مهیج ترین و البته اصلی ترین المان های گیم پلی بازی میباشد.

کشتن یا کشته شدن! مسئله این است…

در بیابان های Wasteland و جایی بازی در حال رخ دادن است چه در حال پیاده روی و گشت و گذار باشید و چه در حال سواری گرفتن از Magnum Opus یک امر بدیهی ست. حواستان به پشت سرتان باشد. دنیای بازی Mad Max پر است از این حملات ناگهانی و اتفاقاتی که میتواند باعث به دردسر افتادن شما و یا حتی کشته شدنتان شود. همانند بازی Watch Dogs اما با مکانیزم بسیار پویا تر شاهد وجود مراحل و Mini Game هایی در بازی هستیم که میتوانید با کمک کردن و یا بی توجه بودن به افرادی که قبلا مورد حمله غارت گران قرار گرفته اند به راه خود ادامه دهید و یا با کمک کردن به آنها ریسک این عمل خیرخواهانه را بدهید. شاید مهم ترین همراه مکس را بتوان ماشین در ابتدا آهن پاره اش نامید که بعد از مدتی پیشرفت در بازی با قطعات جدید به ماشینی حرفه ای بدل خواهد شد. پیدا کردن قطعات و سوخت مورد نیاز این همراه لازم الوجود سخت ترین و مهم ترین بخش گیم پلی Mad Max را تشکیل میدهد. نکته مهم دیگر گیم پلی این بازی را میتوان درگیری های تن به تن و یا با سلاح سرد دانست که Avalanche بسیار بر روی آن کار کرده است. مهیج ترین لحظات را از نظر خیلی از سازندگان این بازی زمانی رقم میزند که شما در ماشین در حال مبارزه با دشمنان خود هستید و استودیو سازنده از المان های زیادی برای این بخش از گیم پلی استفاده کرده است که به آهسته شدن زمان در هنگام نشانه گیری , استفاده از ویژگی های خودرو و خیلی امکانات دیگر میتوان اشاره کرد. هر خودرویی که در ابتدا پیدا میکنید بسیار قدرت پایین داشته و غیر قابل استفاده به نظر میرسد اما با انجام ماموریت های فرعی و اصلی و درگیری با راهزنان میتوان موارد ارزشمندی برای این خودرو یافت که با رفتن به گاراژ Max میتوان این لوازم را بر روی خودرو سوار کرد (چیزی شبیه به کشتی کاپیتان Edward Kenway در بازی Assassins Creed Black Flag که در ابتدا قدرت چندانی نداشت اما پس از مدتی از پس بزرگ ترین و قوی ترین کشتی ها بر می آمد) Magnum Opus نیز چنین شرایطی دارد.

نقشه بازی همانند خیلی از بازی های جهان باز دیگر به مرور زمان و پیشرفت در بازی آپدیت شده و با جهانی بزرگتر و یکپارچه تر مواجه خواهیم شد.گفته میشود همانند بازی های دیگر در این سبک قابلیت Fast Travel نیز در بازی گنجانده شده تا بتوان هر چه بیشتر از به هدر رفتن وقت جلوگیری و زمان بیشتری را به گشت و گذار مناطق ناشناخته اختصاص داد. گفته میشود برای گشت و گذار و انجام ماموریت های بازی نیز به بیش از 50 ساعت نیاز دارید که این خود برای یک بازی در این سبک عدد قابل قبولی به حساب می آید.

در این بازی شما به انواع سلاح های گرم و سرد مجهز هستید اما در یک بازی آخرالزمانی که یک گلوله هم حکم یک روز زنده ماندن بیشتر را دارد درگیری تن به تن با تعداد کمی از دشمنان بسیار عاقلانه تر به نظر میرسد. در این راه شما میتوانید با چاقو بدن دشمان خود را قطعه قطعه کنید و با انواع راه های وحشیانه آنها را زجرکش کنید اما دست بالای دست بسیار است زیرا راهزنان از شما نیز وحشی تر هستند. آنها به هیچ موجود زنده ای رحم نمیکنند و این عوامل باعث شده تا بازی Mad Max به یک بازی کاملا بزرگسال گونه تبدیل شود.در راه زنده ماندن در دنیای Wasteland شما باید انسانیت را زیر پای خود له کنید!

شاید نکته جالب دیگر گیم پلی را بتوان انجام ماموریت ها با تاکتیک های مختلف در نظر گرفت. امری که باعث میشود شما همانند یک روح به یک منطقه نظامی نفوذ کرده مهمات و لوازم مورد نیاز را بدزدید و بدون خبردار شدن حتی یک نفر از این منطقه بگریزید و یا اینکه به سلاخی تمام مزدوران آن منطقه دست زده و با خیال راحت پا بر جنازه های تکه تکه شده آنها گذاشته و با لوازم غارت کرده از آن محل دور شوید اما در انتخاب این که کدام راه موفقیت بیشتری در پی دارد یک همراه خیلی مناسب به نام Chumbucket به شما کمک میکند تا به بهترین راه مناسب برای انجام ماموریت ها پی ببرید. اما اگر فکر میکنید راهزنان بدون هیچ دفاعی منتظر نابود شدن به دست شما بی دفاع مینشینند باید بگم سخت در اشتباه هستید. اگر در نزدیکی کمپ این راهزنان شناخته شوید آنها با به صدا درآوردن زنگ خطر باعث نزول گروه عظیمی از جنگجو ها و یا بهتر بگوییم نزول بلا بر سر شما سعی در کشتن شما خواهند کرد و به گفته ی Avalanche سازنده ی بازی در Mad Max پشت سر گذاشتن مراحل بسیار سخت و هیجان انگیز خواهد بود…

در نهایت باید گفت بازی Mad Max آمده تا جا پای بزرگان این سبک با المان های جدید بگذارد و امتحان کردن این بازی خاص و شگفت انگیز مسلما به سلیقه خیلی از شما بازیباز ها خوش خواهد آمد. Avalanche نیز با سری بازی Just Cause امتحان خود را پس داده و به طور جاه طلبانه ای روی این بازی وقت صرف کرده است. پس منتظر یک بازی آخرالزمانی و مدرن دیگر با المان های خاص در تاریخ 10 شهریور باشید.

تبلیغات